Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2023-12-16    przeczytano: 1901
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Polityka
 
Powrót >>>     
 
Państwo Świeckie
 

Ta rozmowa pomiędzy Jego Boską Miłością A.C. Bhaktivedantą Swamim Prabhupadą a ambasadorem Indii w Szwecji odbyła się w Sztokholmie jesienią 1973 roku



 

Śrila Prabhupada: W Ameryce, Indiach i wielu krajach na całym świecie istnieje „państwo świeckie”. Przywódcy rządów mówią, że nie chcą faworyzować żadnej konkretnej religii, ale w rzeczywistości opowiadają się za bezbożnością.

 

Ambasador: Cóż, mamy problem. Mamy społeczeństwo wieloreligijne, więc my, członkowie rządu, musimy zachować ostrożność. Nie możemy zająć zbyt zdecydowanego stanowiska w sprawie religii.

 

Śrila Prabhupada: Nie, nie. Rząd musi zająć zdecydowane stanowisko. Oczywiście rząd powinien zachować neutralność wobec wszelkich form religii w dobrej wierze. Ale ma także obowiązek dopilnować, aby ludzie byli autentycznie religijni. Nie żeby w imię „świeckiego państwa” rząd miał pozwolić ludziom iść do piekła.

 

Ambasador: Cóż, to prawda.

 

Śrila Prabhupada: Tak, jeśli jesteś muzułmaninem, obowiązkiem rządu jest sprawdzenie, czy naprawdę zachowujesz się jak muzułmanin. Jeśli jesteś hindusem, obowiązkiem rządu jest dopilnowanie, abyś zachowywał się jak hindus. Jeśli jesteś chrześcijaninem, obowiązkiem rządu jest dopilnowanie, abyś postępował jak chrześcijanin. Rząd nie może porzucić religii. Dharmena hina pashubhih saman: jeśli ludzie stają się niereligijni, to są po prostu zwierzętami. Zatem obowiązkiem rządu jest dopilnowanie, aby obywatele nie stali się zwierzętami. Ludzie mogą wyznawać różne formy religii. To nie ma znaczenia. Ale muszą być religijni. „Państwo świeckie” nie oznacza, że ​​rząd powinien być bezduszny – „Niech ludzie staną się kotami i psami bez religii”. Jeśli rząd nie przejmuje się tym, nie jest to dobry rząd.

 

Ambasador: Myślę, że z tego, co mówisz, wynika wiele. Ale wiesz, polityka to sztuka tego, co możliwe.

 

Śrila Prabhupada: Nie. Polityka oznacza dbanie o to, aby ludzie stali się zaawansowani, a obywatele stali się zaawansowani duchowo. Nie dlatego, że ulegają degradacji.

 

Ambasador: Tak, zgadzam się. Myślę jednak, że głównym obowiązkiem rządu jest zapewnienie warunków, w których mogą funkcjonować utalentowani ludzie, duchowi przywódcy tacy jak ty. Jeśli rząd zrobi coś więcej, może nawet skorumpować różne grupy religijne. Uważam, że rząd powinien działać jak sędzia w grze – zapewniać warunki, zapewniać warunki wolności słowa.

 

Śrila Prabhupada: Nie. Rząd musi zrobić więcej. Na przykład masz dział handlowy – rząd widzi, że przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe radzą sobie dobrze i prawidłowo. Rząd wydaje licencje. Mają nadzorców i inspektorów. Albo, na przykład, masz dział edukacyjny – inspektorów oświatowych, którzy czuwają nad tym, czy uczniowie są odpowiednio kształceni. Podobnie rząd powinien mieć ekspertów, którzy mogliby sprawdzić, czy hindusi naprawdę zachowują się jak hindusi, muzułmanie jak muzułmanie, a chrześcijanie jak chrześcijanie. Rząd nie powinien być bezduszny w kwestii religii. Mogą być neutralni. „Bez względu na to, jaką religię wyznajesz, nie mamy z tym nic wspólnego”. Ale obowiązkiem rządu jest dopilnowanie, czy radzisz sobie dobrze – że nie blefujesz.

 

Ambasador: Z pewnością… jeśli chodzi o postępowanie moralne. Ale co więcej, jak to możliwe, wiesz?

 

Śrila Prabhupada: Rzecz w tym, że jeśli faktycznie nie przestrzegasz zasad religijnych, nie możesz mieć dobrego postępowania moralnego.

 

yasyasti bhaktir bhagavaty akincana
sarvair gunais tatra samasate surah
harav abhaktasya kuto mahad-guna
manorathenasati dhavato bahih

 

„Ten, kto ma niezachwiane oddanie Bogu, konsekwentnie przejawia wszystkie boskie przymioty. Ale ten, kto nie ma takiego oddania, zawsze musi wymyślać plany wykorzystania materialnej, zewnętrznej energii Pana – i dlatego nie może mieć żadnych dobrych cech moralnych”. [Śrimad-Bhagavatam 18.12.12]

 

Dopóki masz wiarę w Boga i oddanie Bogu, wszystko jest w porządku. Przecież Bóg jest jeden. Bóg nie jest ani hinduistą, ani chrześcijaninem, ani muzułmaninem. Bóg jest jeden. I dlatego literatura wedyjska mówi nam:

 

sa vai pumsam paro dharmo
yato bhaktir adhokshaje
ahaituky apratihata
yayatma suprasidati

 

„Najwyższym obowiązkiem całej ludzkości jest osiągnięcie miłosnej służby oddania dla Najwyższego Pana. Tylko taka służba oddania – pozbawiona motywacji i nieprzerwana – może całkowicie zadowolić jaźń.” [Bhag. 1.2.6]

 

Trzeba więc być osobą religijną. Nikt nie może być usatysfakcjonowany, jeśli nie jest religijny. Dlaczego na całym świecie jest tyle zamieszania i niezadowolenia? Ponieważ ludzie stali się niereligijni.

 

Ambasador: W Moskwie tak wielu ludzi jest wrogo nastawionych do religii, całkowicie jej przeciwnych.

 

Śrila Prabhupada: Dlaczego mówisz „Moskwa”? Wszędzie. Przynajmniej w Moskwie są uczciwi. Szczerze mówią: „Nie wierzymy w Boga”.

 

Ambasador: To prawda. To prawda.

 

Śrila Prabhupada: Ale w innych miejscach mówią: „Jestem Hindusem”, „Jestem muzułmaninem”, „Jestem chrześcijaninem… .. Wierzę w Boga”. A oni nadal nie mają pojęcia o religii. Nie przestrzegają praw Bożych.

 

Ambasador: Obawiam się, że większość z nas taka jest. To prawda.

 

Śrila Prabhupada: [śmiech.] Powinienem powiedzieć, że w Moskwie przynajmniej są dżentelmenami. Nie potrafią zrozumieć religii, więc mówią: „Nie wierzymy”. Ale ci inni dranie mówią: „Tak, jesteśmy religijni. Bogu ufamy.” A jednak popełniają najbardziej niereligijne czyny. Wiele razy pytałem chrześcijan: „Wasza Biblia mówi: Nie będziesz zabijał. Dlaczego zabijasz?” Nie potrafią dać żadnej zadowalającej odpowiedzi. Jest wyraźnie powiedziane: „Nie będziesz zabijał” – i oni utrzymują rzeźnie. Co to jest?

 

https://www.krishna.com/%E2%80%9Csecular-state%E2%80%9D

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
             
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Zwierzęta pobożne i grzeszne
(23-04-2024 21:19:56)
 
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project